Verimli Ders Çalışma Teknikleri TYT AYT

Verimli Ders Çalışma Teknikleri TYT AYT

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Ders çalışırken dikkat edilmesi gereken altın kurallar vardır. Bu kuralları düzenli olarak uygularsanız ders çalışırken veriminizin daha da arttığını fark edeceksiniz. Peki, bu altın kurallar nedir? Şimdi bu kurallardan bahsedeceğiz. verimli ders çalışma teknikleri

Üniversite sınavları, lise sınavları, sınav sınavları falan filan derken ömrümüz sınavlara girmekle geçiyor. Bir insanın hayatını hep sınavlar mı belirler? Evet, şimdilik öyle gelecekte ne olur bilemeyiz, yaşayarak göreceğiz.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ ( MADDE MADDE)

 • Evde veya kütüphanede çalışabilirsiniz, çalışma masanızın konumu ışık alan bir yerde olmalıdır. Uzun saatler boyunca masa başında oturuyorsanız gün ışığından mahrum kalmayın.
 • Bir derse çalışırken başka ders materyallerini masanızda bulundurmayın. Örneğin Türkçe çalışıyorsanız masanızda Matematik kitapları bulunmasın, dikkatiniz dağılır. verimli ders çalışma teknikleri
 • Sizin için ideal bir etüt süresi kaç dakika? Kendinizi deneyin. Çoğu öğrenci 30 dakika ders + 7 dakika mola + 3 dakika derse hazırlık şeklinde çalışıyor. Eğer size yeterli gelmiyorsa 40 dakika ders ve ek süreleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yani şunu demek istiyoruz, herkesin ders çalışma düzeni farklıdır.
 • Gece mi ders çalışmak daha iyi, gündüz mü ders çalışmak daha iyi? Bu tamamen size bağlıdır. Eğer gündüz ders çalışırken veriminiz daha iyi ise akşam çalışmanızı önermeyiz, fakat akşam daha iyi verim alıyorsanız gündüz çalışmanızı önermeyiz. Ama eve yorgun kafayla gelip akşam ders çalışmak pekte verimli olmayacaktır.
 • Masanızdaki gereksiz şeyleri kaldırın. Eğer ki masanız küçükse 500 tane kalemi masanızda bulundurmanın bir anlamı yok, yukarıdaki maddede bahsettiğimiz gibi ders harici kitapları da bulundurmanın bir anlamı yok.
 • Yazarak mı çalışayım, okuyarak mı? Bu tamamen size kalmış, kendinizi deneyeceksiniz, denemeden bilemezsiniz. Öğrencilerin çoğu yazarak çalışarak daha çok verim alıyor fakat siz herkes aynı değilsiniz unuttunuz mu? Belki de siz okuyarak çalışırken daha çok verim alıyorsunuz.  verimli ders çalışma teknikleri
  Biyoloji gibi dersleri yazarak çalışmak yorucu olacaktır, bazı önemli noktaları renkli kalemlerle not alarak çalışmanız daha faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.
 • Duvarlara not kâğıtları asın, unutmayın! Kocaman bir sene ders çalışacaksınız, bazı önemli notları da unutmamanız gerek. Duvarları rengârenk yapın, yazın asın, kırtasiyeler sizin için kâğıt yetiştirmeye çalışsın. Gözünüzün önünde bir not bulunması unutma oranını düşürecektir.

Bu yazımızda verimli ders çalışma tekniklerinden bahsettik, yeni makaleler için web sitemizi takip edebilirsiniz. Bu yazıya yorum yazarak siz de kendi fikirlerinizi okuyucularla paylaşabilirsiniz.

Hepinize kocaman başarılar diliyoruz, kaleminiz keskin olsun!

Facebook Yorum
BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
2019 TYT' ye
Kalan Süre

TYT 15 Haziran 2019

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
3
ONLİNE SINAV
41
ADET SORU
2578
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
KAZANIM TESTLERI 2018-2019
 • Olasılık Kazanım Kavrama Testi 26 Çözümleri Matematik 2018-2019

  Olasılık Kazanım Kavrama Testi 26 Çözümleri Matematik 2018-2019 Devamını Oku

 • Logaritma Fonksiyonu Testi Çözümleri Matematik 2018-2019

 • Üstel Fonksiyon Testi Çözümleri Matematik 2018-2019

 • Veri 1-2 Testleri Çözümleri Matematik 2018-2019

 • Birinci Dereceden Denklem ve Eşitsizlikler Kazanım Testleri Çözümleri Matematik 2018-2019

KATEGORİLER